Złe nawyki, jak one powstają???

Złe nawyki są przeszkodą!!!

Moim celem jest sukces, ale moją przeszkodą jest zły nawyk. Czy ty wiesz jakie nawyki rządzą Twoim życiem? A może już jesteś w stanie powiedzieć czy masz więcej dobrych, czy złych nawyków? Złe nawyki zawsze oddalają Cię od osiągnięcia wytyczonego celu, to dobre nawyki są w stanie Ciebie tam doprowadzić. 

W naszym życiu łatwo jest odczytać te nawyki, które zaczynają szkodzić naszej codzienności. Kiedy rano dzwoni budzik w telefonie, czemu nie wstajesz, tylko włączasz drzemkę? Czemu po pracy, zamiast wziąć książkę do ręki, oglądasz kolejną godzinę serial na Netflix? Większości z nas myśli, iż złe nawyki to paleniem papierosów, piciem napojów gazowanych czy w końcu dłubaniem w nosie, lub obgryzaniem paznokci. 

Automatyzacja złych nawyków!!!

Do tego mamy jeszcze nieświadome nawyki. One upraszczają nam życie np. składanie skarpetek w pary, szykowanie ubrania na dzień kolejny wieczorem dnia poprzedniego. Np tankowanie auta podczas powrotu z pracy, a nie rano, kiedy jedziemy do tej pracy. Szacuje się, iż około 40% codziennych zadań wykonują nasze w pełni zautomatyzowane nawyki. Gdyby nie wytworzone nawyki, prawdopodobnie nasz mózg by się wyłączył. Ilość zadań do wykonania, sytuacji do przeanalizowania czy w końcu decyzji do podjęcia. Które musielibyśmy wykonać każdego dnia bez automatycznych nawyków, spowodowałaby potężne zmęczenie a tym samym konieczność regeneracji, drzemki. 

Charles Duhingg w swojej książce „Siła nawyku” udowodnił na własnym przykładzie. Nawyki te złe, jak i te dobre utrwalają się w naszej codzienności po około 3 do 4 tygodniach. Każdy nowy nawyk na początki jest dla zawsze spowodowany naszą decyzją. To my pierwszy raz wsiadamy do windy, mimo iż mieszkamy na pierwszym piętrze. To my pierwszy raz w chwili stresu sięgamy po papierosa, mimo iż możemy napić się wody.

Dzięki temu badaniu dziś możemy w łatwy sposób pozbyć się złych nawyków. W jednym z domów zmieniono czas otwierania się drzwi do windy z 5 na 16 sekund. W sumie dawało to ponad 30 sekund zwłoki. Po kilku tygodniach zaobserwowano, iż prawie 50% mieszkańców zaczyna korzystać ze schodów. Winda przestała być dla nich cennym argumentem do zaoszczędzenia czasu. Co ciekawe, kiedy po 6 tygodniach przywrócono czas otwierania drzwi na 5 sekund. Tylko 20% z tych mieszkańców wróciło do korzystania z windy. Eksperyment ten ponownie dowodzi, iż wystarczy ponad 21 dni, aby zastąpić jeden nawyk innym. 

Czym jest pętla złego nawyku?

Pętla nawyku jest zautomatyzowanym procesem, gdzie występuje podmiot, czyli np. Ty. Następnie mamy wskazówkę, wyzwalacz, czyli np. w sklepie widzimy paczkę chipsów, odruchowo ją kupujemy. Następnie jest zwyczaj, wieczorem siadamy przed telewizorem, a nasz mózg już dokładnie wie, który zwyczaj należy włączyć, aby podmiot otrzymał nagrodę. Nasz mózg po pewnym czasie w pełni automatyzuje ten proces. Zamiast naszej decyzji, zjem dziś chipsy, mamy proces w pełni automatyczny. Dziś będę oglądał film, więc muszę kupić chipsy. Pętla nawyku, która zbudowana jest z trzech etapów: wskazówka, zwyczaj i nagroda po około 21 dniach staje się w pełni nieświadomym nawykiem. 

Nasze złe nawyki dodatkowo się utrwalają w naszej codzienności, czasami nie wyobrażamy sobie życia bez czegoś, co stało się nawykiem. Sam kiedyś tak miałem, kiedy wieczorem wracałem do domu, nie wyobrażałem sobie wieczornego filmu bez szklaneczki whiskey. Rano, kiedy piłem kawę, zawsze musiałem wypalić papierosa, przecież kawa lubi dym. Co ciekawe im bardziej starałem się walczyć z tymi nawykami, tym bardziej one zaczynały mną rządzić. Picie zwykłej whiskey, która może być zła dla zdrowia, zamieniałem drogimi single malt. Zamiast palić śmierdzące papierosy, które już mi przeszkadzały, zaczynałem palić cienkie mentolowe. Inne nawyki, których także chciałem się pozbyć jak wspomniane jedzenie chipsów, udawało mi się na pewien czas usunąć z życia. Jednakże, kiedy nawyk dostarcza Ci nagrody, całkowite pozbycie się go jest bardzo trudne. Dlatego łatwiej jest zastępować złe nawyki, nowymi dobrymi nawykami.

Jak przerwać pętlę nawyku?

Kolejny materiał poświecę temu, jak można przerwać pętlę nawyku. Już dziś zapraszam Was do subskrybowania mojego news Lattera,. Dzięki temu żaden nowy tekst czy materiał video Wam nie umknie. 

Zły nawyk a alternatywne zachowanie!

I na koniec, musisz sobie zawsze przygotować alternatywę. Kiedy mózg otrzyma wskazówkę, wyzwalacz, aby stary zły nawyk nie wrócił, musisz mieć alternatywę. Gdy ktoś Ciebie zdenerwuje, a wcześniej zawsze w tym pomagało Ci obryzganie paznokci, to co wtedy? Kiedy już nie chcesz obgryzać, bo doskonale wiesz, że jest to zły nawyk, a jednak wyzwalacz, jakim jest sytuacja stresująca, ponownie Tobie mówi, że nagroda jest w zasięgu paznokcia. Wtedy musisz zastosować alternatywę, np. natychmiastowo skrzyżuj obie ręce. Natychmiast uściśnij swoje obie dłonie, a dzięki temu starty zły nawyk nie wróci. 

Jedną z bardziej skutecznych walk z nawykami jest coaching, zastanów się, bo wiem, że jeśli chcesz zmienić złe nawyki na dobre, to właśnie coaching Tobie w tym pomoże.