Kiedyś – nie ma takiego dnia tygodnia, to tylko zły nawyk!!!

Zły nawyk podpowiadam Nam abyśmy zrobili to kiedyś, no cóż w naszej naturze jest odwlekanie wszystkiego na później. Ile razy mówiłeś sobie, że zrobisz coś później, jutro, za tydzień? Ile razy starałeś się opóźnić zrobienie czegoś tylko dlatego, że był na to jeszcze czas?

No cóż, ja też tak miałem, czekałem do ostatniego dnia, ostatniej godziny, aby coś zrobić, a później kiedy sprawy, problemy się nawarstwiały, zaczynałem się zastanawiać, co jest ważniejsze lub pilniejsze do zrobienia, wtedy kierował mną zły nawyk. 
A gdyby tak była inna droga? Nawyk, nawyki tak odwlekanie spraw na później jest jednym z nawyków, jakie posiadamy, niestety jest to zły nawyk i jak z każdym złym nawykiem możemy z tym walczyć. Zastanawiasz się jak walczyć z nawykami, jest to prostsze, niż się Tobie wydaje. Jest kilka sprawdzonych sposobów walki z nawykami, poniżej postaram się Tobie pokazać kilka z nich. Moim zdaniem te metody przynoszą dobre efekty, wiem o tym, bo sam je zastosowałem w swoim życiu.

1. Zastąp zły nawyk dobrym. Kiedy nawykiem jest złe odżywianie się, wtedy nie możemy mówić o całkowitym wyeliminowaniu tego nawyku, ale możemy nawyk złego odżywiania zastąpić nawykiem zdrowego odżywiania. Zamiast jeść fast food może zjeść sałatkę, zamiast pić słodzone napoje, możesz wypić wodę. Zamiast wieczorem kiedy jesteś już w domu, siadać i otwierać kolejne piwo, możesz nalać sobie wody. Tak, tak zaraz powiesz łatwo mówić, tak łatwo mówić, ale wystarczy, że wytrwasz z tą zmianą przez cztery do sześciu tygodni, a stanie się to Twoim nowym lepszym nawykiem. 

2. Koncentruj się na potencjalnej szkodzie. Kiedy odwlekasz zrobienie prostej rzeczy na kiedyś, bo tak jest łatwiej zacznij myśleć o tym co się stanie jak tego nie zrobisz. Jak po prostu zabraknie Ci czasu i zadanie, które masz do wykonania, najzwyczajniej w świecie zostanie zawalone. Dobrym przykładem może być rozliczanie się z podatków, każdy z nas zwleka ze złożeniem swojego PIT-a do ostatniego dnia. Ale czemu to robimy, przecież nawet jak rozliczysz się z podatków już w styczniu to sam podatek i tak musisz zapłacić dopiero na koniec kwietnia, więc nic się nie zmienia w zakresie stanu gotówki. No ale kiedy złożysz pit po czasie, bo księgowy się spóźnił, bo poczta była zamknięta lub kiedy wpłacisz podatek po 30 kwietnia, najzwyczajniej w świecie urząd skarbowy wymierzy karę. Więc po co narażać się na kare, jak można rozliczyć się szybciej? 

3. Rozwiąż podstawowy problem. Większość nawyków do swojej aktywacji wymaga wyzwalacza. Tak każdy zły nawyk jest uruchamiany z innego powodu np. smutek rozstania ukojony w objęciach alkoholu. Kiedy zaczynamy myśleć o starcie, którą ponieśliśmy kiedy ponownie zamykamy się w sobie i jedyne co możemy wykrzesać to wspomnienia, wtedy właśnie dochodzi do uruchomienia złego nawyku. W takiej chwili sięgamy po alkohol, papierosy czy może nawet coś mocniejszego. Kiedy jednak uporamy się z pierwotnym problemem, kiedy pozwolimy sobie, aby życie toczyło się dalej, a uśmiech ponownie wrócił na naszą twarz, wtedy nie dochodzi do wyzwolenia złego nawyku. Ten papieros czy drink na poprawę samopoczucia jest tylko tłumikiem czymś, co ogranicza naszą percepcję wywołaną traumatyczną sytuacją. Dlatego, aby pozbyć się złego nawyku, który może doprowadzić nawet do alkoholizmu, najpierw musimy rozwiązać problem podstawowy. 

Złe nawyki zawsze marnują Twój czas i energię, czasami mogą źle wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Co więcej, właśnie te złe nawyki wzmacniają w tobie przeświadczenie, iż kiedyś to dobry dzień. Te nawyki mogą także doprowadzić Ciebie do stanu, w którym będziesz czuł się jak w więzieniu, pułapce. Jednakże jest szansa, aby pozbyć się tych nawyków, jest to ciężka droga, ale możliwa do pokonania a pierwszy krok to uświadomienie sobie, że te złe nawyki właśnie Tobie towarzyszą. 

Mnie się to udało, więc jestem pewny, iż i Tobie się to uda, wystarczy zrobić pierwszy krok a reszta, reszta to już tylko przyjemność dostrzegania zamian w Twoim Życiu.