Całe życie słuchasz, jaki powinieneś być, ale…

Nie rób tego, czemu tak zrobiłeś, mogłeś zrobić inaczej. Ile razy to słyszałeś, ile razy starsza się podążać tym szlakiem, który wyznacza ktoś inny, a nie własną drogą. Społeczeństwo stara się nas okiełznać, wstawić w pewien kanon zachowań, ubioru czy mentalności. A gdyby tak nauczyć się żyć własnym życiem? A gdybym Tobie powiedział, że to Ty jesteś panem swojego, wyglądu, zachowania czy postępowania?
Tak to wszystko jest możliwe, coaching lub mentoring są najlepszymi dowodami na to, że można żyć po swojemu. 
Zadaj sobie pytanie; 
co mi odbiera chodzenie tymi samymi ścieżkami, którymi już inni idą?
co mi daje spacer w tłumie podobnych do siebie ludzi?

Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, zrozumiesz, jak wiele przyjemności w życiu tracisz, starając się dopasować do każdego. 

Widzisz ludzi na Instagramie, Facebooku, widzisz, jak ćwiczą, jacy są fit. Widzisz te wszystkie celebryckie postacie, które w zasadzie walczą o twoją uwagę i nagle starasz się im dorównać. Wylewasz hektolitry potu, jesz owsiankę, którą zagryzasz papryką. Każdego dnia jesz na obiad ryż z kurczakiem, tylko aby być tak jak oni. Ale czy to jest robione tak naprawdę dla ciebie? Czy myślisz, że społeczeństwo obchodzi tak naprawdę, czy masz 50, czy 80 kg? No kurcze przecież natura ludzka jest taka, iż krytykujemy, a nie radzimy. Oceniamy, a nie wspieramy, musisz sobie to uświadomić, iż ci wszyscy ludzie mają Ciebie głęboko w dupie. Wiec, dlaczego Ty się przejmujesz tym, co oni mówią o Tobie. 

Problemem nie jest to czy w centrum Warszawy wejdziesz do restauracji w klapkach, nie jest też problemem, że w Krakowie do kawiarni wejdziesz w podartej podkoszulce.  Zrozum problemem nie jesteś TY, oraz to jak wyglądasz czy się zachowujesz. Problemem jest syf, jaki społeczeństwo robi Ci w głowie. Oni ciągle gadają, gadali i gadać będą, ale Ty nie musisz ich ciągle słuchać. 
Zobacz, kiedy w Mielnie, Kołobrzegu czy Ustce wchodzisz do restauracji w klapkach, czy ktoś Tobie zwróci uwagę, skrytykuje? No nie, więc dlaczego skoro jest środek lata, nie możesz w klapkach wejść do restauracji w Warszawie lub Krakowie. Skoro Tobie jest tak wygodnie, skoro ty się tak czujesz najlepiej, to miej w dupie, co inni mówią. Bycie asertywnym, to nie jest umiejętność, tylko mówienia NIE. Asertywność to także umiejętność wyrażania swojej indywidualności, pokazywania swojej unikalności jak i umiejętność zawalczenia kanonów, w które społeczeństwo chce Ciebie wsadzić. 

Bycie asertywnym to także, posiadanie umiejętności do przyjmowania krytyki, wypracowywania kompromisów oraz umiejętność do jasnej, szczerej i pełnej empatii komunikacji z innymi. Osoba asertywna nie idzie na wojnę, ona szuka kompromisu. Mówi się, że ten to jest asertywny, bo taki się urodził, nic bardziej mylnego. Asertywność jest jedną z cech nabytych, możemy się jej nauczyć, możemy ją w sobie wyhodować, wystarczy, abyśmy zrozumieli, że to my jesteśmy panami swojego życia, a nie oni. 

Aby wyhodować w sobie asertywność, powinieneś wykonać kilka ćwiczeń. Te ćwiczenia pozwolą Ci stać się osobą asertywną:

1. Zdarta płyta – odgrywasz tę scenkę z jedną sobą, która ciągle używa innych argumentów, aby osiągną zamierzony efekt, np. chce pożyczyć pieniądze. Ale w tej scence Ty musisz być stanowczy, mówić nie ale do tego musisz cały czas podawać ten sam argument. Powiedzenie nie bo nie, nie jest wyrazem asertywności, jest wyrazem słabości. 

2. Słoń – podczas rozmowy wyobrażasz sobie, że jesteś słoniem. Kiedy rozmówca stara się Ciebie do czegoś przekonać, Ty powoli, ociężale i spokojnie dopytujesz o szczegóły. Jesteś zainteresowany rozmówcą, ale nie przekonany do jego argumentów dlatego prowadzisz rozmowę tak długo, aż wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane.

3. Jujitsu – W tej metodzie kiedy powiesz Nie, nie musisz podawać własnych argumentów, możesz uznać argumenty swojego rozmówcy. Wystarczy, że powiesz „szanuję twoje zdanie, rozumiem Twoje potrzeby”, ale niestety moja odpowiedz, brzmi nie. Dzięki temu pokazujesz prawdziwy szacunek dla rozmówcy, oraz asertywnie mu odmawiasz. 

Wiem, iż ten materiał, może Tobie pomóc, tak samo jak wiem, że coaching jest dobrym narzędziem dla Ciebie.
Jeśli szukasz wsparcia w budowaniu asertywności, budowaniu własnej pozycji w społeczeństwie, zapraszam na sesję, spotkajmy się, poznajmy się... so@socoach.pl