Asertywność w kilku krokach!!!

Asertywność jako złoty gral!!!

Utarło się powiedzenie, że asertywność do umiejętnośc mowienia NIE. No cóż, jest w tym trochę prawdy. Osoba asertywna to taka, która potrafi zawalczyć o swoje zdanie, swoje przekonania jednakże nie zawsze musi mówić nie. 

asertywny

Zapisz się na newsletter, a dostaniesz darmowy poradnik…


Osoba asertywna komunikuje się w sposób otwarty, uczciwy i bezpośredni. Termin ten pochodzi z psychologii. W prosty sposób oznacza umiejętność odmawiania, ale także jasnego komunikowania o swoich potrzebach, uczuciach czy oczekiwaniach. Dla wielu z nas bycie asertywnym staje się złotym gralem pewności siebie. Jest czymś nieosiągalnym i tak odległym, że czasami łatwiej jest nam o tym zapomnieć. Stajemy się słabi i często przestajemy walczyć o własną asertywność.

Moja przyjaciółka, asertywność.

Asertywność powinna nam towarzyszyć w każdym aspekcie naszego życia, od spraw osobistych przez zawodowe a skończywszy na sprawach urzędowych. Moim skromnym zdaniem, niedocenianymi mistrzami asertywności są właśnie urzędnicy państwowi. Większości z nas wydaje się, że Pai w okienku jest niemiła, opryskliwa a czasami wulgarna, ale ja widzę coś innego.
Urzędnik, ta przysłowiowa Pani z okienka, doprowadziła sztukę asertywności do poziomu mistrzowskiego. Kiedy chcemy coś załatwić w urzędzie i okazuje się, że po 40 minutach stania w kolejce słyszymy, nie da się!!! Wtedy ogarnia nas panika, strach i złość. Myślimy sobie, ale jędza, niemiła baba i zaczynamy agresywnie reagować. 

Chcesz otrzymać darmowy poradnik, SUBSKRYBUJ newsletter

Starch przed byciem sobą.

A co gdybyśmy wiedzieli, że ta „baba” jest po prostu asertywna, że ona po prostu bada granice naszej asertywności. Ta „baba” liczy na to, że nas wyprowadzi z równowagi, że stoi przed nią słaba osoba, która tak naprawdę nic nie potrafi załatwić. A co jeśli w takiej sytuacji zamiast agresji pokażemy nasza asertywność? No cóż, wtedy sytuacja się odwraca, to my jesteśmy silnym zawodnikiem. Ona staje się zwykłym urzędnikiem, którego zadaniem jest nam pomóc, a nie nas odesłać z kwitkiem. 

Jestem asertywny !!!

Na moim blogu zazwyczaj odnoszę się do własnych przeżyć, historii, które sam stworzyłem lub przeżyłem. Jednakże ja chyba od zawsze wiedziałem jak być asertywnym. Nie musiałem walczyć ze swoją nieśmiałością czy lękami. Znajomi zawsze mówili, że wszystko łatwo mi przychodzi, że potrafię o 13.00 namówić kelnerkę w hotelu, aby dała mi darmowe śniadanie, które było serwowane do 11.00. Koledzy często mówili, że jak trzeba załatwić jakieś środki dla stowarzyszenia, to wystarczy wysłać Sebastiana. On to załatwi, bo on jest asertywny.

No cóż, jest w tym trochę prawdy, zawsze wiedziałem i nadal wiem jak rozmawiać z ludźmi, aby osiągnąć własny cele. Ale dziś też wiem, że asertywność jest wypadkową wielu czynników, na które na szczęście mamy wpływ. 
Mówi się, że rodzimy się z pierwiastkiem asertywności, nic bardziej mylnego, ten pierwiastek sami budujemy w sobie przez wiele lat, począwszy od pierwszych dni w przedszkolu, kiedy stajemy się kowalami własnej asertywności, a skończywszy na ostatnim dniu naszego życia. 

Rodzaje osobowości, asertywność – chamstwo !!!

Wielu z nas uważa się za osoby asertywne, ale niestety w psychologi przed asertywnością rozpoznawane się jeszcze inne postawy np.:
Postawa agresywna jest to postawa osoby zadufanej w sobie, często niedbającej o uczucia, poglądy czy przekonania innych osób. Osoba agresywna nie liczy się z innymi i dąży tylko do tego, aby wziąć to, co uważa za swoje. Ta postawa najczęściej jest mylona z asertywnością. 
Postawa agresywno uległa, przez brak asertywności osoba o takiej postawie poszukuje własnej drogi, własnego sposobu, aby wyrazić własne zdanie czy poglądy. Często jej bronią są plotki, sarkazm czy celowe obniżanie standardów. Takie osoby też często mylone są z osobami asertywnymi, jednakże one nie wiele z nimi mają wspólnego.  


I na koniec, ale oczywiście nie ostatnia postawa asertywna, jest to najbardziej pożądana postawa. Wielu z nas dąży do jej posiadania, gdyż dzięki temu potrafisz dbać o siebie, nie krzywdząc przy tym innych. Kiedy jesteś asertywną osobą, czerpiesz energię z pewności siebie, a nie z poniżania czy wyśmiewania innych osób. Potrafisz dawać sugestie, rozwiązania i przy tym nie musisz wydawać rozkazów czy poleceń. Osiągasz swoje cele i przy ich osiąganiu nie niszczysz czyichś marzeń. 

Nie ucz się sam asertywności !!!

Jedno jest ważne, asertywnym można się stać, wystarczy trenować. Pobierz mój darmowy poradnik a już jutro zobaczysz zmiany w swojej osobowości. 

https://youtu.be/xX3rxHHNRyQ